tr?ev=6021745992196&cd[value]=0.00&cd[currency]=CZK&noscript=1
volejte_ico.png
 >  Domácnosti  >  Vybavení kuchyně  >  Myčky

Myčky

V moderní domácnosti je myčka již samozřejmým vybavením kuchyně. Pro vícečlennou domácnost je vítaným pomocníkem, protože nám dokáže šetřit čas.

Spotřebujeme více energie na ruční umývání nádobí nebo na mytí nádobí v automatické myčce? Výsledky měření nám jednoznačně ukazují, že myčky nádobí mají oproti ručnímu mytí nádobí výrazně nižší spotřebu energie (cca o 50 %).

Myčka nádobí nám šetří nejen vodu a elektrickou energii, ale také náš drahocenný čas. Pokud denně v průměru věnujeme půl hodiny času na ruční mytí nádobí, můžeme používáním myčky uspořit za rok asi sedm a půl dne volného času.

Jakou myčku si vybrat?

Myčky nádobí můžeme rozdělit zpravidla do třech kategorií. Jsou to myčky široké 60 cm, které pojmou až 13 jídelních souprav a jsou vhodné pro vícečlennou rodinu. Myčky šíře 45 cm pro 8 až 9 jídelních souprav, které najdou uplatnění zejména v kuchyních panelákového typu. A nakonec jsou malé stolní myčky nádobí, které jsou na čtyři sady nádobí a jejich uplatnění je například ve dvoučlenných rodinách.

Hlučnost myček je u kvalitních typů od 38 dB do 50 dB.

Spotřeba energie

Myčky nádobí je možno rozdělit a posoudit podle úspory vody a spotřeby elektrické energie. Dnes smí být na trh uváděny jen myčky minimálně v energetické třídě A+ a vyšší. Předpokladem úspory energií je programové vybavení myčky (úsporný program, bioprogram) a používání speciálních mycích bioprostředků, které nám umožňují provádět mytí již při teplotách od 40°C do 50 oC.

Myčku šíře 60 cm je možno považovat za úspornou, pokud se její spotřeba vody pohybuje okolo 12 litrů a spotřeba elektrické energie okolo 1 kWh na jeden mycí cyklus a při úsporném programu se tyto hodnoty snižují na 6 litrů a na 0,9 kWh.

Nejúspornější typy myček (v energetické třídě A+++) šíře 60 cm pro 13 jídelních souprav mají spotřebu elektrické energie 0,82 kWh a spotřebu vody 10 litrů na jeden mycí cyklus.

Na spotřebě elektrické energie se podílí největším dílem odporové elektrické těleso, které slouží k ohřevu mycí vody. Úspornější myčky mají možnost navolit různé teploty vody (od 45 oC do 75 oC) a umožní nám tak snížit spotřebu elektrické energie. Další možnost úspory elektřiny mají myčky, které lze připojit dle pokynů výrobce na přívod teplé vody. Úspora elektrické energie je u takové myčky 50 % a více.

Oběhové čerpadlo mycí a oplachové vody se na celkové spotřebě elektrické energie myčky podílí asi deseti procenty.

Analýzy nákladů na provoz myčky za dobu její životnosti ukazují, že náklady na vodu tvoří jen asi 10 % z nákladů na elektrickou energii. Myčky ve vyšší třídě energetické účinnosti mají zpravidla podprůměrnou spotřebu vody.