tr?ev=6021745992196&cd[value]=0.00&cd[currency]=CZK&noscript=1
volejte_ico.png
 >  Domácnosti  >  Ventilace  >  Solární větrání

Solární větrání

Stoupající ceny elektřiny nás nutí přemýšlet o vlastní výrobě elektřiny a neustále se zlevňující fotovoltaické panely nám k tomu dopomáhají. Pro účely větrání se například nabízí kompletní solární větrací systém s fotovoltaickým panelem, termostatem a akumulátorem, který může být umístěn v interiéru, nebo díky dostatečnému krytí ve venkovním prostředí. Čím dál častější, jsou také kombinace fotovoltaických panelů s teplovzdušnými solárními panely (kolektory).

Popis instalace a systému

Plocha fotovoltaického panelu by měla být nasměrována na ničím nestíněnou jižní stranu, kvůli největší možné intenzitě slunečního záření. Ideální sklon pod jakým dopadá světlo na solární panel, je v našich podmínkách 35°.

Solární větrací systém automaticky odvětrává určený prostor podle teploty nastavené uživatelem. Větráním se z prostoru odvádí teplý vzduch, který je nahrazen čerstvým a studenějším, který zamezuje přehřátí a stresování např. rostlin. Cirkulace vzduchu zabezpečuje vysoušení a  snižování vlhkosti v prostoru. Použitý akumulátor by měl mít dostatečnou kapacitu, aby systém pracoval, i když  jej slunce nemůže dobíjet fotovoltaickým panelem kvůli zastínění. Provozní termostat udržuje správnou teplotu v prostoru a nehrozí např. větrání při nízké teplotě ráno a večer.

Solární ventilátor přečerpá (s ohledem na výkon fotovoltaického panelu) požadované množství vzduchu, nasávací a vysávací strana bývá vybavena ochranou mřížku s filtrem proti hmyzu a nečistotám, motor je většinou uložený v kuličkových ložiskách. Kabelové propojení bývá ukončeno konektory. Komplet je vyroben tak, aby umožnil uživateli jeho  dlouhodobý bezúdržbový celoroční provoz, bez dalších nákladů. °. Součástí balení bývá i veškerý potřebný upevňovací materiál.

Možnosti použití solárního větrání: 

  • aktivní snižování vlhkosti v prostorách a objektech 
  • podpora cirkulace vzduchu v prostorách a objektech 
  • nucená výměna vzduchu v prostorách a objektech

V jakých objektech a místech se solární větrání může využívat?

  • ve skleníku, pařeništi, zimní zahradě, zahradním domku
  • stájích, chovných stanicích, záchranných stanicích
  • v karavanu, obytném přívěsu, automobilu, lodi, garáži, skladišti,
  • na půdě, odvlhčení starých budov, ve sklepích

Mezi hlavní výhody patří:

  • Větrají a vysouší vnitřní prostory s nulovými provozními náklady - bez úniku tepla z místností.
  • Snižují vzdušnou vlhkost v místnostech a zabraňují výskytu a šíření plísní.
  • Ohřívají vzduch z místností až o 55°C a šetří tak náklady na primární topný systém.

Solární větrání- teplovzdušné panely, v kombinaci s fotovoltaickými články

Pro účinné větrání obytných místností se začínají v poslední době využívat solární teplovzdušné panely, v kombinaci s fotovoltaickými články, které se namontují na fasádu budovy, skrze zeď se od teplovzdušných panelů protáhne flexibilní hadice, jíž je přiváděn do domu vzduch zvenčí pomocí ventilátoru, jenž je poháněn fotovoltaickým panelem. Nasávání vzduchu i chod ventilátoru je tak zcela zdarma, protože jsou poháněny solární energií.