tr?ev=6021745992196&cd[value]=0.00&cd[currency]=CZK&noscript=1
volejte_ico.png
 >  Domácnosti  >  Tipy jak ušetřit: elektřina, teplo,palivo, voda  >  Elektřina

Elektřina - úspora energie

Zapisujte si pravidelně (nejlépe každý týden) stavy vašeho elektroměru (NT, VT). Budete  mít tak možnost  průběžně  sledovat, zda je všechno v normálu a v případě větších odchylek, zjistit jejich důvody. Pokud provedete již nějaká úsporná opatření, budete moci sledovat jejich vliv na snížení spotřeby elektřiny a umožní vám to zároveň si vypočítat náklady na energie.

shutterstock_101033152.jpg

Co by nás mělo zajímat při výběru nového elektrického spotřebiče?

Při nákupu nového elektrospotřebiče věnuje jistě každý z nás pozornost jeho vzhledu a nebo si všímá toho, jestli se nový přístroj hodí svými rozměry na místo toho starého.

Jen někteří z nás se ale zabývají tím, jakou spotřebu energie nový elektrospotřebič má a kolik korun nás bude stát třeba jedno vyprání prádla v automatické pračce, uvaření jednoho jídla na elektrickém sporáku a nebo jedno umytí nádobí v automatické myčce.

Ani chladničky a mrazničky nejsou výjimkou. Nemají většinou příliš velký příkon, ale jejich trvalé celoroční provozování představuje rovněž významnou spotřebu energie.

shutterstock_108074963_1_.jpg

Energetický štítek

K tomu, abychom se dokázali při nákupu nového elektrospotřebiče správně zorientovat, byl evropskou energetickou legislativou vyvinut ENERGETICKÝ ŠTÍTEK. Ten obsahuje údaje o energetické náročnosti provozu získané měřením nezávislou komisí. Tato komise při měřeních vychází ze schválených metodik podle evropské normy testování. Vzhled energetického štítku je sjednocen ve všech zemích, které přistoupily k dohodě.

Pro rychlou orientaci zákazníka jsou na štítku barevné pruhy s písmeny pro energetické třídy elektrospotřebičů A až G, kde označení A, B, C patřilo ještě nedávno mezi zařízení ÚSPORNÁ a označení E, F, G mezi méně úsporná. V současné době, by měly být elektrospotřebiče uváděné na trh, již zařazeny ve vyšší energetické třídě, než A.To znamená minimálně A+ a vyšší. Dále jsou na energetickém štítku uvedeny údaje o spotřebě energie, výrobce a další údaje.

Jaké by měly být naše domácí elektrospotřebiče?

Hlavně energeticky nenáročné. To platí zejména pro spotřebiče o vyšších příkonech V současné době jsou již na trhu elektrospotřebiče s označením A+++.

Mezi přístroje o vyšších příkonech patří:

  • elektrický sporák 

  •  sklokeramický varný panel

  • automatická pračka

  • chladnička a mraznička

  • myčka nádobí

  • vysavač

  •  žehlička

  •  fén

  • sušička prádla

Úspora elektřiny - elektrický sporák

Při volbě elektrického sporáku je vhodné se nejdříve zamyslet, co vlastně od nového pomocníka v kuchyni očekáváme. Stačí nám jenom dvě základní funkce: vaření a pečení?
Chceme klasické litinové plotny a nebo sklokeramický varný panel, či indukční desku? Budeme chtít v troubě grilovat? Potřebujeme mít horkovzdušnou troubu? Musíme mít elektronickou regulaci pečící trouby?

Až budete znát odpovědi na tyto otázky, zaměřte se dále při svém výběru hlavně na energetickou účinnost plotýnek a na tepelné ztráty trouby - klasické a horkovzdušné.

Energetická účinnost plotýnek
Je změřeno, že plotny sklokeramických varných panelů mají vyšší účinnost ze studeného stavu (při ohřevu vody do bodu varu) než litinové. Účinnost plotýnek ze sklokeramických varných panelů je v tomto případě cca 70 %. Litinové plotýnky dosahují maximální účinnosti cca 60 %.
Účinnost litinových plotýnek, které byly již ohřáty je téměř  srovnatelná s plotýnkami ze sklokeramických varných panelů. Tato účinnost je nad 80 %. Je to logické, neboť se odbourala část ztráty energie spojená právě s vlastním zahřátím plotny.
Energeticky nejúspornější je indukční varná deska, která ohřeje vše rychleji, navíc má velmi rychlou reakci na změnu výkonu a její povrch po sundání nádobí vás nepopálí. Musíte však mít nádobí s feromagnetickým dnem. Úspora energie oproti sklokeramické varné desce, se udává od 33 až 45 %.
Tepelné ztráty trouby - klasické a horkovzdušné
V tomto případě se zjišťují tepelné ztráty, od kterých se odvozují měrné tepelné ztráty na plochu trub.
Tepelné ztráty klasické trouby jsou v rozmezí od cca 590 Wh do 1040 Wh při příkonu trouby 2100 W až 2200 W.  Měrné tepelné ztráty jsou cca od 7,5 Wh/dm2 do 12,5 Wh/dm2.
Tepelné ztráty horkovzdušné trouby jsou v rozmezí od cca 570 Wh do 1060 Wh při příkonu trouby 1960 W až 2315 W.  Měrné tepelné ztráty jsou cca od 7,0 Wh/dm2 do 11,0 Wh/dm2.
Skutečnou celkovou spotřebu energie elektrických sporáků je obtížné určit, protože je závislá hlavně na jejich správném používání.

Aby byla vaše spotřeba energie při používání elektrického sporáku co nejmenší, dodržujte následující rady a doporučení :
- dno nádoby na vaření má mít stejný průměr jako plotýnka a má být rovné
- při vaření a ohřívání mějte na nádobách  pokličky - úspora energie minimálně 50 %
- využívejte při vaření zbytkového tepla plotny před koncem vaření
- nezahřívejte plotny bez nádob
- ohřívejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete
- pro vaření potravin s delší dobou varu používejte tlakový hrnec - úspora energie až 50 %

shutterstock_110902232.jpg

Chladničky a mrazničky

Pokud se rozhodnete opatřit si novou chladničku a mrazničku, zjistěte si u prodejců tyto základní informace:
V jaké kategorii, podle energetického štítku, je chladnička a mraznička zařazena
Výbírejte nejlépe ty typy, které jsou v kategorii A+, A++,A+++.

Jakou má chladnička a mraznička spotřebu elektřiny (v kWh/24 hodin)?
U kombinované chladničky s mrazničkou by tato spotřeba neměla u těch nejúspornějších typů (A+++) přesáhnout 0,42 kWh/24 hodin (153 kWh/rok).
Většinou jsou výše uvedené přístroje vybavené oddělenými chladícími okruhy pro chlazení a mrazení. Mrazicí prostor je u nejmenších typů cca 50 litrů a u největších je cca 110 litrů. V objemech chladící části nejsou již tak velké rozdíly. Je to od cca 180 litrů do 195 litrů.

V současné době je možno rovněž zakoupit kombinovanou chladničku s komfortním  systémem zvaným No-frost, který zabraňuje tvorbě námrazy v mrazícím prostoru a nedá šanci ani jinovatce na zmrazených potravinách. Základem tohoto systému je ventilátor, který zajišťuje cirkulaci a odvádění vlhkého vzduchu z vnitřního prostoru mrazničky ven. Ceny těchto kombinovaných chladniček jsou ale vyšší a mají rovněž vyšší spotřebu elektrické energie.

Pokud si budete kupovat samostatnou mrazničku, platí při jejím výběru stejná pravidla jako při nákupu kombinované chladničky s mrazničkou. U těch nejúspornějších typů by tato spotřeba neměla přesáhnout 0,34 kWh/24 hodin (124 kWh/rok).. Rovněž některé mrazničky jsou vybaveny tzv.No-frost systémem.
Hlučnost moderních chladniček a mrazniček je v současné době již nízká, pohybuje se cca od 35 dB do 45 dB.
Aby byla vaše spotřeba energie při používání chladničky a mrazničky co nejnižší, máme tu pro vás na závěr ještě několik rad a doporučení:
Zvolte si tak velkou chladničku a mrazničku, aby její prostor byl využíván alespoň na 70 %.
Umístěte chladničku s mrazničkou na suchém a chladnějším místě (v žádném případě ne vedle otopného tělesa).
Pravidelně odstraňujte námrazu, (pokud nemáte systém No-frost), protože její vrstva může zvýšit spotřebu elektřiny až o 75 %.
Teplotu v chladničce stačí udržovat na +5 oC a v mrazničce na -18 oC. Snížením teploty o 1 oC zvyšujete spotřebu energie o cca 6 %.
Udržujte v chladničce a mrazničce přehledné uspořádání potravin, nebudete muset mít dlouho otevřená dvířka a nebudete tak plýtvat energií.

shutterstock_248717107.jpg

Automatické pračky a sušičky prádla

Možná že ještě vlastníte a používáte staré typy praček, které mohou být již automatické a někdy si připadáte jako na rodeu, to když zrovna vaše stará pračka ždímá.

Pravděpodobně si ani neuvědomujete, že doma chováte energetického žrouta.
Pračky vyráběné cca před 10 lety mají vyšší spotřebu energií asi o 50 %.

Proto je namístě se zamyslet, jestli si nepořídit energeticky úspornější a modernější automatickou pračku. Na trh lze uvádět již jen pračky zařazené minimálně v energetické třídě A+.

Jak si vybrat automatickou pračku?

Při výběru automatické pračky by nás neměla zajímat jenom konstrukce pračky a její vzhled, ale měli bychom se také informovat o tom, jakou má automatická pračka spotřebu elektřiny a vody na jeden prací cyklus při různých teplotách.

Hlavní zásadou energeticky úsporného využití praček je využívání plné kapacity pračky. Pro vaši volbu při nákupu pračky by měla být proto rozhodující potřeba domácnosti, podle které zvolíte velikost náplně pračky. Ta je obvykle od 3,5 kg do 5 kg prádla.

Energetická náročnost je závislá především na typu pračky a dále na tom, jakými programy je pračka vybavena (například úsporné programy: možnost nastavení 1/2 plné kapacity prádla, plnění vody podle množství prádla).

Spotřebu elektřiny lze snížit rovněž použitím vhodného pracího prášku, který nám umožňuje snížení teploty prací lázně např.z 90 oC na 60 oC při zachované prací schopnosti. Prádlo je vhodné roztřídit tak, abychom mohli prát při nejnižší možné teplotě. Snížením teploty z 90 oC na 60 oC se sníží spotřeba energie asi o 25 %.

Automatické pračky lze rozdělit podle konstrukce na pračky s přístupem zpředu (boční plnění prádla), svrchu (plnění prádla shora) a na pračky kombinované se sušičkou.

Automatické pračky lze dále rozdělit podle otáček odstřeďování. Nejnižší kategorie má méně než 400 otáček za minutu, střední kategorie praček mívá 400 až 800 otáček za minutu a nejvyšší kategorie má na odstřeďování k dispozici 800 až 1400 otáček za minutu.

Energeticky nejúspornější modely automatických praček jsou vybaveny elektronickým systémem, který řídí průběh celého pracího cyklu, tedy praní, máchání a odstřeďování s cílem dosáhnout optimálních hodnot spotřeby elektrické energie, vody a pracích prostředků. Při praní bere přitom ohled na konkrétní druh prádla a dbá o co nejlepší výsledek praní.

Některé automatické pračky vás na předním ovládacím panelu informují o tom, kolik času zbývá do konce programu a nebo je lze naprogramovat tak, aby začaly pracovat v době s nejvýhodnější sazbou za elektrickou energii.

Výrobci praček uvádí zpravidla maximální spotřebu elektrické energie a vody na jeden prací cyklus. Spotřeba elektrické energie je u nejúspornějších praček na 5 kg prádla maximálně 0,72 kWh a spotřeba vody 42 litrů. Tyto pračky se podle energetického štítku řadí do kategorie A+++.

Vliv na výši ceny automatických praček má mimo dalšího vybavení zejména výše počtu otáček pro odstřeďování.  Prakticky postačuje pro dobré odstředění již 500 otáček za minutu.


Sušičky prádla

Jsou velmi náročné na spotřebu elektřiny a měli bychom je využívat minimálně a nebo pouze pro řádně vyždímané prádlo.

Energeticky úspornější, oproti klasickým kondenzačním sušičkám, jsou sušičky s tepelným čerpadlem. Nejlepší a nejúspornější sušičkou prádla je však slunce a vítr.

 

Žehlení prádla.

Doporučujeme vám dbát na jeho optimální vlhkost, protože příliš vlhké i příliš suché prádlo prodlužuje dobu žehlení. Po vypnutí žehličky můžete využít zbytkového tepla k žehlení jemného prádla.

 

Myčky nádobí

Spotřebujeme více energie na ruční umývání nádobí nebo na mytí nádobí v automatické myčce? Výsledky měření nám jednoznačně ukazují, že myčky nádobí mají oproti ručnímu mytí nádobí výrazně nižší spotřebu energie (cca o 50 %).

Myčka nádobí nám šetří nejen vodu a elektrickou energii, ale také náš drahocenný čas. Pokud denně v průměru věnujeme půl hodiny času na ruční mytí nádobí, můžeme používáním myčky uspořit za rok asi sedm a půl dne volného času.

Jakou myčku si vybrat?

Myčky nádobí můžeme rozdělit zpravidla do třech kategorií. Jsou to myčky široké 60 cm, které pojmou až 13 jídelních souprav a jsou vhodné pro vícečlennou rodinu. Myčky šíře 45 cm pro 8 až 9 jídelních souprav, které najdou uplatnění zejména v kuchyních panelákového typu. A nakonec jsou malé stolní myčky nádobí, které jsou na čtyři sady nádobí a jejich uplatnění je například ve dvoučlenných rodinách.

Hlučnost myček je u kvalitních typů od 38 dB do 50 dB.

 

Spotřeba energie

Myčky nádobí je možno rozdělit a posoudit podle úspory vody a spotřeby elektrické energie. Dnes smí být na trh uváděny jen myčky minimálně v energetické třídě A+ a vyšší. Předpokladem úspory energií je programové vybavení myčky (úsporný program, bioprogram) a používání speciálních mycích bioprostředků, které nám umožňují provádět mytí již při teplotách 40 až 50 oC.

Myčku šíře 60 cm je možno považovat za úspornou, pokud se její spotřeba vody pohybuje okolo 12 litrů a spotřeba elektrické energie okolo 1 kWh na jeden mycí cyklus a při úsporném programu se tyto hodnoty snižují na 6 litrů a na 0,9 kWh.

Nejúspornější typy myček (v energetické třídě A+++) šíře 60 cm pro 13 jídelních souprav mají spotřebu elektrické energie 0,82 kWh a spotřebu vody 10 litrů na jeden mycí cyklus.

Na spotřebě elektrické energie se podílí největším dílem odporové elektrické těleso, které slouží k ohřevu mycí vody. Úspornější myčky mají možnost navolit různé teploty vody (od 45 oC do 75 oC) a umožní nám tak snížit spotřebu elektrické energie. Další možnost úspory elektřiny mají myčky, které lze připojit dle pokynů výrobce na přívod teplé vody. Úspora elektrické energie je u takové myčky 50 % a více.

Oběhové čerpadlo mycí a oplachové vody se na celkové spotřebě elektrické energie myčky podílí asi deseti procenty.

Analýzy nákladů na provoz myčky za dobu její životnosti ukazují, že náklady na vodu tvoří jen asi 10 % z nákladů na elektrickou energii. Myčky ve vyšší třídě energetické účinnosti mají zpravidla podprůměrnou spotřebu vody.

Úspory elektřiny pro umělé osvětlení
Při návrhu a realizaci osvětlení je potřebné, aby osvětlení bylo nejen estetické a účelné, ale i energeticky a ekonomicky úsporné. Energetickou spotřebu elektrického osvětlení můžeme ovlivnit zejména volbou vhodných světelných zdrojů, konstrukcí a materiálem svítidel, způsobem osvětlení, úpravou ploch ovlivňujících osvětlení prostoru, osvětlovací soustavou a způsobem ovládání a regulace osvětlení.

shutterstock_131615864.jpg

Světelné zdroje


Budoucnost mají LED žárovky a LED trubice, které je možno zakoupit ze standardními závity, nebo s paticemi. Lze také zakoupit LED trubice, které mohou nahradit lineární zářivky. Konstruce LED žárovek i trubic je zaměřena na dosažení co nejnižších provozních nákladů na spotřebu elektrického proudu. Umožňují snížení spotřeby na osvětlení až o 80%. Zároveň je možno vybrat LED žárovky i trubice s různým spektrem a  teplotou podání barev. Z počátku se vyráběly pouze bílé LED diody, ale nyní lze nyní touto technologií vyrobit  prakticky všechny barvy (bez zásahu UV záření) a teploty světla, což vede k vysokému indexu  podání barev (CRI). Ten je důležitý pro oblasti náročné na zobrazení barev, hlavně v módním a šperkařském průmyslu, automobilovém průmyslu nebo při prodeji ovoce a zeleniny.

Opodstatnění při úsporách elektřiny mají také kompaktní zářivky, které nahradí klasické žárovky. Pozor však na to, že někteří citliví jedinci mohou vnímat kmitání zářivek. Také u točících strojů (soustruh), bychom měli být opatrní, protože vlivem kmitočtu (50 Hz) může zářivkové světlo, v případě, že je vybaveno klasickým předřadníkem s tlumivkou, vyvolat zdání, že se vřeteno soustruhu netočí. Kutilové, pozor na to!


Vliv ovládání osvětlovacích soustav na spotřebu elektrické energie

Ovládání osvětlovacích soustav může nejen zvýšit komfort uživatelů, ale může mít také vliv na spotřebu elektrické energie na osvětlení. Většina lidí si rozsvítí umělé osvětlení, aby měla dostatek světla pro svoji činnost, ale málo kdo osvětlení vypne, když je již nepotřebuje. Z tohoto důvodu se v praxi stále častěji využívá automatického spínání osvětlení pomocí fotočidel (v závislosti na hladině denního osvětlení) a pomocí pohybových čidel (podle pohybu osob v osvětlovaném prostoru). Osvětlení je pak v provozu pouze, když je potřeba, ale pokud svítí, tak naplno. Podle některých údajů specialistů je možné využitím kombinace fotočidel a pohybových čidel snížit energetickou náročnost osvětlovacích soustav o 40 až 60 %. Další možností je spojení uvedeného automatického spínání osvětlení se stmíváním. Tímto způsobem je pak možno náklady na elektrickou energii snížit až o 70 %.

Jak účelně a úsporně svítit?

Účelné osvětlení znamená, že osvětlujeme jen ty místnosti a nebo jejich části, kde je osvětlení zapotřebí. Osvětlení je třeba odstupňovat podle předpokládaných činností a funkcí a přizpůsobujeme ho jejich změnám.

Nesvítíme tedy zbytečně na takovém místě a takovou intenzitou, kde to není opodstatněno. Z tohoto důvodu navrhujeme vždy soustavu svítidel a jejich zapínáním a vypínáním přizpůsobíme a regulujeme osvětlení podle toho, zda odpočíváme a chceme jen tlumené intimní osvětlení, nebo zda se věnujeme náročné pracovní činnosti , která vyžaduje vysokou úroveň osvětlení pracovní plochy nebo předmětu.

K tomuto účelu se zřizuje tzv. místní osvětlení, které zvyšuje úroveň osvětlení v daném místě. Musí být řešeno tak, aby dostatečně osvětlilo celou potřebnou plochu (například jídelní nebo pracovní stůl), ale přitom neoslňovalo ostatní uživatele místnosti.

Nejhospodárnější jsou přímá svítidla, která používáme pro intenzivní místní osvětlení a jejichž většina světelného toku je směrována na pracovní rovinu.

Pro celkové osvětlení a k vytvoření příjemné atmosféry pro odpočinek a uvolnění jsou vhodnější svítidla smíšená, s dobrým cloněním zdroje světla.

Nejméně hospodárné je nepřímé osvětlení a proto ho používáme jen vyjímečně (například pro určitý estetický záměr).

Podmínky světelné pohody spoluvytvářejí všechny plochy místnosti (stěny, strop, podlaha, ale také nábytek a jeho doplňky) a proto volíme jejich barvy ve světelných tónech, které mají vyšší stupeň světelné odraznosti.

K úsporám elektrické energie nevede snižování úrovně osvětlení, ale možnost úspor spočívá zejména v používání úsporných světelných zdrojů a svítidel s vysokou účinností, kterými jsou například již dříve zmiňované kompaktní zářivky, LED žárovky a trubice.


Úspory elektřiny při ohřevu užitkové vody

Samozřejmě nejvyšší úspory dosáhneme, pokud budeme k ohřevu užitkové vody používat  obnovitelné zdroje energie, sluneční energii a sluneční zařízení nebo

Pokud však tuto možnost nemáme, je potřebné zakoupit takový ohřívač užitkové vody, který bude zařazen v co nejlepší energetické třídě minimálně „A“ a jenž má malou měrnou tepelnou ztrátu a je kvalitně tepelně izolován.

shutterstock_221626105.jpg

Úspory elektřiny při vytápění

Základem je minimalizovat tepelnou ztrátu vytápěného objektu a zbytečně nepřetápět na vyšší teplotu, než je nutné. V době nepřítomnosti a nebo v noci, stačí vytápět na nižší teplotu (o dva až tři stupně nižší než je denní vytápěcí teplota).

Pokud je to možné, elektřinou nevytápějte a použijte jiný a provozně levnější zdroj tepla, například krbová kamna na kusové dřevo, dřevěné brikety a nebo pelety. Může to být doplňkový zdroj k vytápění elektřinou a nebo také úplná náhrada zdroje tepla na elektřinu.

Někdy se i vyplatí zaměnit elektrický přímotopný kotel, nebo elektrické akumulační vytápění s nádržemi, za tepelné čerpadlo, které má nižší spotřebu elektřiny.

Doporučujeme, však vše nejprve dobře propočítat a porovnávat mezi sebou více variant.

 

Související články na téma tipy jak ušetřit elektřině

 

CHCETE ÚSPOŘIT? ZAČNĚTE ZMĚNOU DODAVATELE ELEKTŘINY

 

Máte dotazy? Volajte energetického poradce, pišta do on line dotazníku

Vaše dotazy zodpovíme telefonicky, nebo ON LINE

VAŠI PORADCI   Lubomír  Klobušník 

shutterstock_182128013.jpg

 

Tel.: + 420 381 300 520

mobil :         775 030 326

mobil :         776 646 064

 

FORMULÁŘ PRO

POLOŽENÍ DOTAZU  zde       

ekis-logo-text_v200px.gif

Poradenství vykonávají kvalifikovaní energetičtí poradci s finanční podporou Ministerstva průmyslu a obchodu z PROGRAMU EFEKT