tr?ev=6021745992196&cd[value]=0.00&cd[currency]=CZK&noscript=1
volejte_ico.png
 >  Domácnosti  >  Praní  >  Pračky

Pračky

Když se řekne slovo praní, každému se hned v mysli vybaví automatická pračka a ne dříve používaná valcha.

Pryč je již doba pochodujících praček při ždímání prádla, kdy jsme se snažili pračku umravnit, jak býka na rodeu, protože moderní pračky mají stabilní konstrukci i automatické vyvažování prádla v pracím bubnu. Proto pračky, které nyní koupíte, stojí jako přikované.

Ve vývoji automatických praček se neustále pokračuje a po zavedení povinných energetických štítků je velký důraz kladem zejména na snižování jejich spotřeby elektřiny a vody při jejich provozu. Napomáhají tomu technologie nazývané například Fuzzy Logic, 6.smysl, TWIN JET apod.

Energeticky nejúspornější pračky jsou nyní zařazeny do kategorie A+++ - 20%., kdy na jeden cyklus praní pračka spotřebuje  pouhých 0,62 kWh elektrické energie a maximální odběr vody je 41 litrů.

Těmto nízkým spotřebám energie napomáhá patentovaný motor s přímým pohonem (Direct Drive motor), který je připevněný přímo na středu pracího bubnu. Použití přímého pohonu přispívá i ke snížení hladiny hluku a vibrací.

Pračky, jež jsou vybavené technologiemi FuzzyLogic, 6.smysl, TWIN JET apod., jsou schopny inteligentně reagovat na množství prádla v bubnu a podle toho přizpůsobí nejenom průběh pracího programu, ale tím i spotřebu vody a elektrické energie. Díky těmto inteligentním technologiím je tak možné výrazně ušetřit na provozu pračky i při praní menších objemů prádla.

Energeticky nejúspornější modely automatických praček jsou vybaveny elektronickým systémem, který řídí průběh celého pracího cyklu, tedy praní, máchání a odstřeďování s cílem dosáhnout optimálních hodnot spotřeby elektrické energie, vody a pracích prostředků. Při praní bere přitom ohled na konkrétní druh prádla a dbá o co nejlepší výsledek praní.

Pračky jsou nabízeny v různém velikostním provedení (např. mini, slim, které jsou úzké max. na 5 kg prádla a nebo větší až na 8 kg prádla) a mohou být podle konstrukce dále rozděleny na pračky s přístupem zpředu (boční plnění prádla), svrchu (plnění prádla shora) a na pračky kombinované se sušičkou.

Automatické pračky lze dále rozdělit podle otáček odstřeďování. Střední kategorie praček mívá 400 až 800 otáček za minutu a nejvyšší kategorie má na odstřeďování k dispozici 800 až 1400 otáček za minutu.

Některé automatické pračky vás na předním ovládacím panelu informují o tom, kolik času zbývá do konce programu a nebo je lze naprogramovat tak, aby začaly pracovat v době s nejvýhodnější sazbou za elektrickou energii (tzv.odložený start).

Účinnost praní je podporována celou řadou pracích prostředků v sypkém i tekutém stavu a jejich chemické složení umožňuje prát prádlo při nižších teplotách i kratší čas, čímž dochází k úspoře elektřiny i vody. Pro životní prostředí jsou šetrnější ekologické prací prostředky.

Prací programy, spolu s důmyslně provedenými bubny v pračce, umožňují prát různé druhy tkanin i jiných pratelných materiálů tak, aby byly minimálně poškozovány, byly co nejlépe vyprány a po ždímání vysušeny.

Jak správně prát a efektivně pračku využívat, se dovíte v kapitole Tipy jak ušetřit.