tr?ev=6021745992196&cd[value]=0.00&cd[currency]=CZK&noscript=1
volejte_ico.png
 >  Domácnosti  >  Praní  >  Ekologické prací prostředky

Ekologické prací prostředky  

Snižování zátěže našeho životního prostředí se promítá do všech oborů a činností a nevyhnulo se jí ani praní prádla.

Je známo, že běžné prací prášky obsahují různé druhy chemikálií, kterých může být v jednom pracím prostředku až 14. Ve většině případů jsou tyto látky v přírodě nerozložitelné a dokonce mohou škodit lidskému zdraví.

Proto se na trhu se objevuje stále více pracích prostředků, které se nabízejí jako ekologické (neměly by obsahovat fosfáty, chlór a jiné chemikálie jako jsou syntetická barviva a parfémy) a měli by být biologicky rozložitelné.

Biologická rozložitelnost (biodegradabilita) je schopnost organické látky podléhat biologickému rozkladu působením mikroorganizmů. Je známo, že velmi dobře biologicky rozložitelná jsou například klasická alkalická mýdla ( mýdlo s jelenem).

Nejdůležitější složkou pracích prostředků jsou povrchově aktivní látky (tenzidy), které převádějí špínu z prádla do roztoku. Pro posuzování vlivu na životní prostředí je důležitá právě jejich biologická rozložitelnost, tj. schopnost celkového rozkladu organické látky (v ideálním případě na vodu a oxid uhličitý).

Prací účinnost je základní funkční vlastnost pracího prostředku a kvalitní prací prostředky mívají hodnoty prací účinnosti vyšší než 75 %, účinnost praní v obyčejné vodě dosahuje hodnoty 50 %.

Podle zjištění nezávislých testů, je však kvalita praní obvykle v rozporu se šetrností vůči životnímu prostředí, protože ty výrobky, které perou nejlépe, jsou pomaleji biologicky rozložitelné. .