tr?ev=6021745992196&cd[value]=0.00&cd[currency]=CZK&noscript=1
volejte_ico.png
 >  Domácnosti  >  Mirokogenerace  >  Pelety

Mikrokogenerační jednotky na pelety

Mnozí z nás si jistě přejí být energeticky nezávislí na velkých dodavatelích paliv a energií a přemýšlí jak na to. Ideální samozřejmě je, když výroba elektřiny i tepla se přesune co nejblíže k místům její spotřeby.

Zařízení, které nám toto umožňuje je současný vrchol techniky, mikrokogenerační jednotka na dřevěné pelety, která je schopna zároveň s teplem vyrábět i elektřinu pomocí Stirlingova motoru pohánějícího generátor.

shutterstock_64254631.jpg

 

Existuje například mikrokogenerační jednotka, která je určena pro domácnost a je o tepelném výkonu 4,5 až 10,5 kW a elektrickém výkonu 1,5 až 3 kW. Její elektrická účinnost je 20 až 25% a celková účinnost je cca 90%. Teplota výstupní topné vody je 75°C a vratná topná voda má max.teplotu 65°C. Jednotka je pružně uložena na kovovém rámu a zakrytována tak, aby její hlučnost nepřesáhla z 1m 49 dB. Váží 410 kg, je 760 mm široká, 1160 mm dlouhá a 1590 mm vysoká. Výrobcem je rakouská firma. Bohužel, její prodejní cena je 29.990 EUR. V Rakousku je možno na instalaci mikrokogenerační jednotky získat dotaci až 8.000,-EUR.

Kam můžeme mikrokogenerační jednotku na dřevěné pelety umístit?

Nejčastěji se tato zařízení umísťují do technické místnosti ve sklepě, nebo v suterénu domu, v blízkosti zásoby paliva (pelet). Je potřebné také pamatovat na její elektrické propojení na domovní soustavu rozvodů elektřiny a odvedení spalin ven do ovzduší. Důležité také je, zajistit dostatek prostoru okolo jednotky, s ohledem na její nutnou údržbu a servis.

Doufejme, že se brzy tato zařízení stanou součástí každé domácnosti a jejich cena bude nižší, než je tomu doposud. K tomu by měla napomoci potřebná daňová reforma, jež by měla takováto ekologická zařízení podporovat. Kdy se jí však dočkáme?

 

Související články na téma kogenerace