tr?ev=6021745992196&cd[value]=0.00&cd[currency]=CZK&noscript=1
volejte_ico.png
 >  Domácnosti  >  LED osvětlení  >  LED osvětlení do interiéru

LED osvětlení do interiéru

Pro práci budeme potřebovat jinou intenzitu světla a způsob osvětlení, než pro odpočinek a relaxaci a proto bychom měli volbu svítidla a světelného zdroje v první řadě podřídit požadavku na zrakový výkon a zrakovou pohodu. Hladiny osvětlení pro různé činnosti člověka jsou předepsány normami, předpisy nebo doporučeními.

 

shutterstock_75769510.jpg
Dále je vhodné se zaměřit na to, aby osvětlení bylo energeticky a ekonomicky úsporné. Energetickou spotřebu elektrického osvětlení můžeme ovlivnit zejména volbou vhodných světelných zdrojů, konstrukcí a materiálem svítidel, způsobem osvětlení, úpravou ploch ovlivňujících osvětlení prostoru, osvětlovací soustavou a způsobem ovládání a regulace osvětlení.
trubice-1.png

LED žárovky a trubice

Posledním novátorským počinem ve zdrojích světla jsou LED žárovky, které je možno zakoupit ze standardními závity, nebo s paticemi. Lze také zakoupit LED trubice, které mohou nahradit lineární zářivky. Konstruce LED žárovek i trubic je zaměřena na dosažení co nejnižších provozních nákladů na spotřebu elektrického proudu. Umožňují snížení spotřeby na osvětlení až o 80%. Zároveň je možno vybrat LED žárovky i trubice s různým spektrem a  teplotou podání barev. Z počátku se vyráběly pouze bílé LED diody, ale nyní lze nyní touto technologií vyrobit  prakticky všechny barvy (bez zásahu UV záření) a teploty světla, což vede k vysokému indexu  podání barev (CRI).

LED pásky

Lze je využít jako osvětlení pro kuchyňské linky, šatny, na schodištích, do podhledů apod. Díky nízké spotřebě elektřiny a minimálním rozměrům, se LED pásky často používají jako osvětlení vitrín, polic, zboží v obchodech, exponátů v muzeích, nebo jako stylové osvětlení barů.Jaký způsob osvětlení máme zvolit v naší domácnosti?

 

Led žárovky pro obývací pokoj

Pro celkové osvětlení místnosti je vhodné například závěsné svítidlo s rozptylným stínidlem, ve kterém jsou osazeny LED žárovky. Celkové osvětlení můžeme řešit rovněž jako nepřímé s LED žárovkami teple bílé barvy. Pro místní osvětlení ke čtení, sledování televize nebo k osvětlení pracovního stolu se používají svítidla nástěnná, stojanová, případně s nastavitelnými rameny. Jako světelné zdroje lze použít LED žárovky nebo LED trubice. Pro osvětlení vitrín nebo osvětlení baru se hodí LED pásky.

 

Led žárovky pro kuchyni

Celkové osvětlení lze řešit podobně jako v obývacím pokoji. Pro osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky je vhodné svítidlo s LED trubicí barvy bílé nebo teple bílé. Také lze použít LED pásky. K osvětlení jídelního stolu je možno doporučit stahovací svítidlo s LED žárovkou.

 

Led žárovky pro koupelnu

Celkové osvětlení je možno zajistit stropním svítidlem s teple bílou barvou LED žárovek nebo trubic. Osvětlení zrcadla je vhodné provést dvěma stejnými svítidly s LED žárovkami, umístěnými symetricky po obou stranách zrcadla, a nebo jedním svítidlem s LED trubicí, které osadíme nad zrcadlo tak, aby nás neoslňovalo.

 

LED žárovky pro dětský pokoj

Při osvětlení dětského pokoje se dělá nejvíce chyb, a proto mají většinou špatné osvětlení.  Když má dítě nevhodné osvětlení pro svou činnost, tak má snahu se naklánět, kroutit a přesedávat tak, aby si samo zlepšilo podmínky vidění. Vadné osvětlení může být proto příčinou deformací páteře, bolesti hlavy, špatné nálady a zánětu spojivek. Základem dětského pokoje je celkové osvětlení, které má svítit trvale při všech činnostech a se značnou intenzitou. Proto je nejvhodnější stropní svítidlo s krytem a s LED žárovkami nebo trubicemi teple bílé barvy. Pro místní osvětlení pracovního stolu je vhodné použít stolní nebo nástěnné svítidlo s pohyblivým ramenem, které umístíme z levé strany (pro leváky z pravé strany) s LED žárovkou teple bílé barvy.

led žárovky dětský pokoj

LED žárovku do ložnice

Pro celkové osvětlení a k vytvoření příjemné atmosféry pro odpočinek a uvolnění jsou vhodná svítidla smíšená, s dobrým cloněním zdroje světla. Osvětlení u lůžka (např.pro čtení) vyřešíme stolním nebo nástěnným svítidlem.

 

LED žárovku pro předsíň, halu, šatnu

Pro osvětlení těchto prostorů používáme zásadně celkové osvětlení stropním  svítidlem s LED žárovkou nebo trubicí. Pokud vykonáváme v těchto prostorách i nějakou další speciální činnost, použijeme vhodné místní osvětlení.

 

LED Svítidla

Při výběru svítidla se nemůžeme řídit jenom jeho vzhledem a nebo tím, že naši sousedi nám budou takový drahý lustr (svítidlo) určitě závidět, ale musíme si nejdříve zvážit, k jakému účelu svítidlo potřebujeme.

Základním úkolem účelových svítidel je dosažení maximální provozní světelné účinnosti při prostorovém rozložení světelného toku, který je optimální pro daný účel. To znamená, že pro každý prostor a danou práci se hodí jiný typ svítidla, který musí současně splňovat tyto požadavky:

  • rozložení jasů v prostoru
  • omezení oslnění
  • směr a stínivost světla a podání tvarů
  • barvu světla a podání barev předmětů
  • množství světla
  • další psychofyziologické podmínky pro zrakovou činnost

Konstrukce svítidel je proto rozmanitá. Můžeme v obchodech uvidět například svítidla, která usměrňují světelný tok do určitého prostoru (reflektory - využívající odrazu, prostupu a lomu světla, nebo difuzory - využívající prostupu a rozptylu světla).

 

Co je osvětlovací soustava?

Osvětlovací soustava je vytvořena svítidly se světelnými zdroji, jejich příslušenstvím, elektrickým rozvodem a ovládáním. Volba osvětlovací soustavy ovlivňuje nejen zrakový výkon, ale také energetické a ekonomické faktory osvětlení.

 

Vliv ovládání osvětlovacích soustav na spotřebu elektrické energie

Ovládání osvětlovacích soustav může nejen zvýšit komfort uživatelů, ale může mít také vliv na spotřebu elektrické energie na osvětlení. Většina lidí si rozsvítí umělé osvětlení, aby měla dostatek světla pro svoji činnost, ale málo kdo osvětlení vypne, když je již nepotřebuje. Z tohoto důvodu se v praxi stále častěji využívá automatického spínání osvětlení pomocí fotočidel (v závislosti na hladině denního osvětlení) a pomocí pohybových čidel (podle pohybu osob v osvětlovaném prostoru). Osvětlení je pak v provozu pouze, když je potřeba, ale pokud svítí, tak naplno. Podle některých údajů specialistů je možné využitím kombinace fotočidel a pohybových čidel snížit energetickou náročnost osvětlovacích soustav o 40 až 60 %. Další možností je spojení uvedeného automatického spínání osvětlení se stmíváním. Tímto způsobem je pak možno náklady na elektrickou energii snížit až o 70 %.

 

Související články na téma LED osvětlení

LED osvětlení v produktech a řešeních

 

Spočítejte si úsporu s LED osvětlením

Kalkulačka LED úspory

Wh
Typ Kusů Doba svícení[h] Příkon Energie celkem
W = Wh
Příkon Energie celkem
Denní spotřeba W Wh
Úspora nákladů za energii   / rok
Návratnost investice do LED  
LED zdroje vydrží  

 

Poradáme vám jak na úspory ve vaší domácnosti

Vaše dotazy zodpovíme telefonicky, nebo ON LINE

VAŠI PORADCI   Lubomír  Klobušník 

shutterstock_182128013.jpg

 

Tel.: + 420 381 300 520

mobil :         775 030 326

mobil :         776 646 064

 

FORMULÁŘ PRO

POLOŽENÍ DOTAZU  zde       

ekis-logo-text_v200px.gif

Poradenství vykonávají kvalifikovaní energetičtí poradci s finanční podporou Ministerstva průmyslu a obchodu z PROGRAMU EFEKT