tr?ev=6021745992196&cd[value]=0.00&cd[currency]=CZK&noscript=1
volejte_ico.png
 >  Aktuality  >  Archív  >  Sluneční větrací systém zdarma odstraňuje vlhkost a plíseň

Solární panely, větrají zdarma, odstraňují vlhkost a plíseň

 

shutterstock_107170082.jpg
Hodně chalupářů to zná, když přijedou po delší době na svoji milovanou chalupu, tak musí v prvé řadě otevřít všechna okna a začít všude větrat, protože vzduch v místnostech je cítit zatuchlinou. Je to dáno tím, že starší stavení mají málokdy v pořádku hydroizolace a ve zdivu i pod podlahou, se drží vzlínající vlhkost. V takovém prostředí se často vyskytují plísně, které poznáme právě podle zatuchlého zápachu a bez pravidelného větrání, se jich nikdy nezbavíme.

Naštěstí existuje pro nás jedno účinné a zajímavé řešení. Je to sluneční větrací systém (solární ventilace), který dokáže fungovat i zcela automaticky a navíc nepotřebuje při tom ani elektřinu z veřejné sítě, protože si ji dokáže vyrobit i sám ze sluneční energie.

Jak to všechno funguje?

Ve vzduchovém kolektoru, se mezi sklem a tmavě zbarveným plechem (absorbérem), ohřeje a vysuší slunečním zářením vzduch, který je z venku nasávaný potrubím do místnosti, pomocí ventilátoru, poháněným elektřinou z fotovoltaického panelu. Znečištěný a vlhký vzduch odchází dalším potrubím ven z místnosti. Obě potrubí jsou vedena skrz obvodové zdivo nebo skrz střešní krytinu za vzduchovým kolektorem a ventilátor je umístěn v potrubí, které čerstvý vzduch zvenku přisává.

imgp1014.jpg

Kdo to namontuje?

Montáž není složitá, lze ji provést svépomocí podle dodaného návodu, ale doporučuje se ji zkonzultovat s energetickým poradcem dodavatele, který vám navíc poradí i v jiných oblastech, týkajících se úspor paliv a energií i využití obnovitelných zdrojů energie.

Pokud nejste zrovna kutilové, nevadí. Montáž vám po dohodě zajistí dodavatel (IQenergy). Ten vám i poradí, jak nastavit regulaci větracího vzduchu a vše odborně seřídí.

I když se nejedná o úplně nový princip využití Slunce k ohřevu vzduchu a pro větrání domu, můžeme říci, že díky materiálům použitým na výrobu tohoto zařízení (hliník, tvrzené sklo), i jeho pokrokovému technickému provedení, nám sluneční větrací systém bude sloužit dlouhou dobu.

Sluneční větrací systém je dodáván v různých výkonových i technických provedeních a lze ho vyrobit i na míru, podle požadavků investora.

Kolik peněz musíme investovat a jak je drahý provoz?

Ceny slunečních větracích systémů se pohybují okolo 20 tisíc Kč i s montáží u těch nejmenších vzduchových kolektorů, které se umísťují na stěnu. U kolektorů určených pro střešní montáž je cena o cca 5 tisíc Kč vyšší. V ceně dodávky je sluneční vzduchový kolektor (solární ohřívač vzduchu), fotovoltaický panel, ventilátor s regulátorem, který při dosažení nastavené teploty ventilátor vypne, vnitřní difuzor, flexibilní Al hadice, šrouby, hmoždinky a další potřebný instalační materiál.

Větší a výkonnější typy se dají zakoupit i s montáží do 50 tisíc Kč a představují špičku mezi slunečními ohřívači vzduchu. Jsou konstruovány tak, aby umožnily přívod vzduchu zvenku i z místnosti a jejich jednoduché přepínání a ovládání zajišťuje digitální programovatelná regulace, která je součástí dodávky.

Digitální programovatelná regulace má tyto výhody:

  • Obsahuje transformátor pro napájení ze sítě 220V a tak můžeme pravidelně větrat bez ohledu na intenzitu slunečního svitu.
  • Umožňuje spínání ventilátoru dle nastavené minimální teploty vzduchu v solárním ohřívači vzduchu a tak zamezí situaci, aby ventilátor dovnitř dodával chladný vzduch.
  • Zajišťuje pravidelné větrání díky programovatelné funkci spínání ventilátoru pro jednotlivé dny v týdnu
  • Reguluje otáčky ventilátoru

Pokud svítí sluníčko, máme provoz zcela zdarma, protože potřebnou elektrickou energii pro pohon ventilátoru i napájení regulace dodává fotovoltaický panel, jenž je  zabudovaný ve vzduchovém kolektoru (solárním ohřívači vzduchu). Při nedostatku slunečního svitu můžeme brát potřebný elektrický proud buď z baterie (nutno dokoupit) a nebo z veřejné sítě.

Sluneční větrací systém v rodinném domě snižuje jeho provozní náklady

Jako příklad větší instalace nám může posloužit například rodinný dům, jehož majitel si vyprojektoval sluneční systém pro ohřev vzduchu a větrání domu, za účelem snížení jeho energetické náročnosti.

Vypočtené tepelné ztráty domu na vytápění jsou 9,3 kW ( pro danou klimatickou oblast a výpočtovou venkovní teplotou - 18°C). Z toho vyplývá předpokládaná roční potřeba tepla na vytápění domu 13,3 MWh.

Dům je vytápěn kondenzačním kotlem na zemní plyn a díky okolo domu předsazeným vzduchovým kolektorům, se roční spotřeba zemního plynu na vytápění znatelně snížila. Je to dáno tím, že sluneční energie dopadající na vzduchové kolektory ohřívá přiváděný vzduch, který je využíván při větrání i přitápění domu a jeho majitel má tak zajištěno efektivní a ekonomické větrání. Navíc před obvodovým zdivem předsazené a slunečním zářením ohřáté vzduchové kolektory snižují tepelnou ztrátu domu. V tomto případě je potřebné zmínit, že u vzduchových kolektorů je místo tvrzeného skla, s ohledem na velkou plochu a váhu, použit lehčí, komůrkový polykarbonát.

Není náhodou, že tuto instalaci si pro sebe udělal právě výrobce slunečních větracích systémů, který tímto způsobem tyto technologie zkouší v reálném provozu a na základě prováděných měření i osobních provozních zkušeností, dále svoje výrobky neustále zdokonaluje.

Výrobní program zahrnuje jak jednoduchá sluneční větrací zařízení o různých výkonech, tak také i vyspělá technická řešení s vyšším stupněm automatizace řízení provozu. Pro představu, maximální tepelný výkon se pohybuje u nejmenšího vzduchového kolektoru (o rozměrech 55 x 90 cm) okolo 350 W, ten je určen pro místnosti o ploše 30 m2 a u největšího (o rozměrech 95 x 140 cm), jenž je vhodný pro místnosti o ploše 75 m2, dosahuje tepelný výkon až 1000 W.

Bezplatné energetické poradenství

Jisté je, že každý případ, problematické vysoké vlhkosti v budovách, vyžaduje individuální posouzení a řešení. Proto v prvé fázi doporučujeme nechat si odborně bezplatně poradit od nezávislého energetického poradce, který je schopen komplexně vyhodnotit danou situaci a navrhnout pro vás optimální řešení.  

67,-
50499,-

Digitální regulace s trafem

4 950 Kč Na dotaz

SolFresh Eco 4 - solární panel

33 239 Kč Na dotaz

SolFresh Eco 3 - solární panel

25 979 Kč Na dotaz

SolFresh Eco 2 - solární panel

27 189 Kč Na dotaz

SolFresh Eco 1 - solární panel

24 769 Kč Na dotaz

SolHeat Eco 4 - solární panel

36 082 Kč Na dotaz

SolHeat Eco 3 - solární panel

27 757 Kč Na dotaz

SolHeat Eco 2 - solární panel

28 967 Kč Na dotaz

SolHeat Eco 1 - solární panel

26 547 Kč Na dotaz

SolFresh Eco 4 - solární panel

25 398 Kč Na dotaz

SolFresh Eco 3 - solární panel

18 138 Kč Na dotaz

Vaše dotazy zodpovíme telefonicky, nebo ON LINE

VAŠI PORADCI   Lubomír  Klobušník 

shutterstock_182128013.jpg

 

Tel.: + 420 381 300 520

mobil :         775 030 326

mobil :         776 646 064

 

FORMULÁŘ PRO

POLOŽENÍ DOTAZU  zde       

ekis-logo-text_v200px.gif

Poradenství vykonávají kvalifikovaní energetičtí poradci s finanční podporou Ministerstva průmyslu a obchodu z PROGRAMU EFEKT